• این سوال نه تنها برای خانم های خانه دار بلکه برای آقایانی که به تنهایی زندگی میکنند  و همچنین افرادی که در شرکت های خدماتی ، نظافتی مشغول به فعالیت هستند نیز پیش می آید.

نیاز نیست در سایت های دیگر به دنبال جواب بگردید ما کامل ترین راهنمایی را خدمت شما ارائه میدهیم.

 

 

 

برای شروع ؟ جارو زدن مبل

جارو کشیدن مبل

بهتر است در ابتدا آشغال های درشت بین بالشتک های مبل را با دست بردارید تا به جاروی شما آسیبی نرسد.

در مرحله بعدی با گردگیر جارو شروع به گردگیری غبار سطوح مبل و زاویه های مختلف آن کنید.

نکته : اگر بالشتک های مبل قابل جدا شدن میباشند آنها را جدا کرده و در فضای باز بتکانید .

حتما یادتان باشد که قسمت زیرین مبل و پایه های مبل و مهم تر از همه فضای بین بالشت های مبل را با حوصله بیشتری تمیز کنید .

زمان جارو زدن را کمی بیشتر بگذارید تا کامل ذرات بین آنها تمیز شود .

 

 

مرحله دوم : برس کشیدن

حالا که جارو زدیم و گردغبار هارا از بین بردیم ممکنه لکه هایی نیز ببینیم ، خب نگران نباشید به دلیل ماندگاری و قدیمی شدن بعضی از کثیفی ها و البته جنس پارچه نیاز به برس کشیدن مبل نیز هست زیرا با جارو برقی قابل تمیز شدن نیستند ، بهتره که از برس دستی نرم استفاده شود تا به بافت پارچه آسیب نرسد، توجه داشته باشید که مرحله بعدی پرز گیری میباشد و حتما غلتک های پرزگیری را تهیه کنید تا به آسانی بتوانید این کار را انجام دهید .

مرحله سوم : پاکسازی مبل از هرگونه پرز و مو

خانم های خانه دار معمولا از موهای زیاد بر روی سطوح مبل و همینطور پرز حیوانات خانگی رنج میبرند،اگر در خانه از حیوانات نگهداری میکنید پیشنهاد میکنیم از پوشش بر روی مبلمان خود استفاده کنید.برای تمیز کردن پرز و از بین بردن مو از غلتک های مخصوص پرزگیری استفاده کنید،زیرا جارو برقی نمیتواند مو و پرز را تمیز کند،مخصوصا پرزهای حیوانات خانگی .

 

نکات نظافت پایه و پارچه مبل

نظافت مبل فقط مربوط به پارچه نیست بلکه سطوح زیادی در مبل است که ممکنه آلوده و کثیف شده باشند،زیرا دسته های مبل معمولا چوبی یا فلزی بسته به مدل مبل میباشند که امکان آلودگی دارند،بهتر است برای چوب از روغن های مخصوص یا پارافین و فلز از روغن های مخصوص استفاده کنید.مراقب باشید هنگام تمیزکاری دسته و پایه مبل موادهای پاک کننده بر روی پارچه انتقال پیدا نکنند.

معمولا تولیدکنندگان مبل همراه مبل یک دستورالعمل شستشو و یا مراقب یا همچنین برگه گارانتی ارسال میکنند.به تعدادی از این علائم میپردازیم :

W : حرف اول اختصاری کلمه آب به انگلیسی میباشد.معنی آن نیز استفاده از آب یا بخار بدون مواد شوینده برای نظافت

WS : اگر این علامت در برگه درج شده بود استفاده از مواد شیمیایی در محلول آب بلامانع است.

S : وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

O :مواد شوینده باید ارگانیک باشد و قفط با آب سرد محلول شود .

X : وجود این حرف یعنی باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و بعد از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

تمیز کردن مبل

نگهدارنده ثابت رنگ پارچه

بهتر است قبل از شروع استفاده از مواد شیمیایی از تثبیت کننده های جنس و رنگ پارچه استفاده کنید که پس از شستشو آسیبی به بافت و رنگ پارچه نشود.مواد های تثبیت کننده را میتوان از فروشگاه های معتبر و یا به صورت اینترنتی خرید کرد و پیشنهاد میشود قبل از استفاده حتما آنرا روی یک قسمت کوچک تست کنید تا نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

محلول آب و سرکه 

نظافت اصلی را با محلول آب و سرکه با اسپری کردن روی لکه شروع کنید و پس از چند ثانیه با دستمال پاک کنید(توجه کنید که رنگ های تیره فقط آب باشد سرکه امکان دارد رنگ آن قمست را کمرنگ کند)

محلول آب و شامپو مبل را با توجه به دستور استفاده شامپو آماده کنید و یک پارچه را آغشته به مواد کنید و بر روی قسمتی از مبل بکشید بعد از گذشت مدت کوتاهی با یک حوله پاک کنید اگر حوله رنگ نگرفت این معنی رو میده که محلول شما آماده و به میزان مناسب حل شده است ،اگر اینطور نشد حتما محلول را کمی رقیق تر کنید و سپس امتحان کنید.

اگر از بخارشوی در تمیز کردن مبل استفاده در این مرحله استفاده کنید بسیار عالی میشود زیرا لکه های روغنی را نیز به خوبی از بین میبرد فقط دستگاه را بر روی کمترین قدرت قراردهید تا به بافت پارچه آسیب نرسد،اگر دستگاه بخارشوی در دسترس نبود نیز میتوان از یه ظرف آب نسبتا داغ و حوله استفاده کرد اما در این قسمت هم باید کمی مراقبت کنید چرا که فشار زیادی حوله به مبل میتواند رنگ آنرا از بین ببرد.

بهتر است یک بار دگ یک شستشو به همراه یک اسفنج ، آب و شامپو را مورد استفاده دهید تا دگ مبل شما به تمیزترین شکل درآید ، سعی کنید در استفاده از شامپو بیتر از کف تولید شده آن استفاده کنید تا خود محلول و سریعا با بخارشوی کفها را پاک کنید یا با یک حوله که تاثیری روی رنگ پارچه نداشته باشد.
اگر قسمت هایی از مبل که در معرض آلودگی و کثیفی بیشتری قراردارند این کار را چندبار بر روی آن قسمت انجام دهید تا کامل پاک شوند.
روش های دیگری برای تمیز کردن پارچه های مبل و بالشتکها در دست است که کم دردسر میباشند .مانند موادهای تمیز کننده ای که بعد از اسپری کردن بعد از مدتی در هوا تبخیر میشوند یا اگر پارچه های بالشتکها را میتوانید جدا کنید در ماشین لباسشویی بشورید.